סוגי מצבות

מצבות קדימה מומחית בבניית מגוון סוגי מצבות כמו מצבות יחיד, מצבות כפולות, מצבות סנהדרין ועוד.   

המצבות נבדלות זו מזו, בגודל, בצורה, בצבע אך בעיקר בסוג האבן ממנה הן עשויות. אף על פי שהאבנים שונות האחת מהשנייה, במראה, בצבע ובמרקם, כל אחת מהן מתאימה לכל סוגי המצבות. 

האבנים שאחוז גבוה מהמצבות נבנה מהן, הן סלייב, חברון וגרניט אבל יש עוד אבנים רבות אחרות המשמשות גם כן לבניית מצבות. אבנים כמו בזלת, חלילה, שיש תורכי ועוד.    

אחד מסוגי המצבות הפופלאריים  יותר, הן מצבות המשלבות אבן גרניט עם אבן נוספת, כמו למשל, אבן חברון. .       

אבן גרניט

אבן גרניט ידועה גם בשמה השני "שיש גרניט".

מצבות מאבן גרניט מזוהות בעיקר עם המראה היוקרתי המאפיין אותן אך לא פחות מכך, עם עמידות וחוזק. היוקרה היא אומנם אחת התכונות הבולטות אצל הגרניט אבל היא לא היחידה.   

מקורה של אבן הגרניט הוא בסלע הגרניט. אבן הגרניט מיובאת מחו"ל לכן עלות המצבות העשויות מהן, יקר יותר בהשוואה למצבות הנבנות מאבנים שנחצבות בארץ.

מצבות מגרניט יכולות לעמוד בתנאי מזג אוויר שונים ומשתנים, כמו קור או חום, מבלי שיווצרו בהן סדקים או חורים. זו הסיבה שהברק של האבנים האלה, נשמר גם לאחר שנים רבות, להבדיל מאבנים אחרות.

אבני גרניט מיובאות לארץ  בצבעים של של שחור, אדום, כחול ואפור. הגרניט האפור מכונה גם בשם "סארדו" והוא מאופיין בנקודות שחורות.

מצבות הניבנות מאבן גרניט שחורה, אינן דורשות חידוש של האבן. יתר על כן, החריטה בגרניט שחור חושפת את מראה השיש הטבעי הפנימי שלו. זו הסיבה שהכיתוב על גרניט שחור אינו נזקק למילוי או לצביעה של האותיות, גם אחרי שנים.  

מצבות גרניט, משתלבות היטב  עם אבנים אחרות כמו למשל עם אבן חברון. מצבות אלה נהנות הן מיתרונותיו של הגרניט מחד כמו גם מעלותן הלא גבוהה, מאידך. להבדיל ממצבות הבנויות מגרניט בלבד שעלותן גבוהה יותר.      

אבן חברון

סוג נוסף של מצבות, הן מצבות שעשויות מאבן חברון. כמו לגרניט, גם לאבן זו יש שם נוסף "שיש חברון". להבדיל מהגרניט, אבן חברון היא אבן גיר צפופה הניתנת לליטוש, לכן היא מהווה תחליף זול לשיש.

מקור האבן הוא מהרי חברון. ייחודיות האבן כמו גם יופייה, נובעים מאי אחידותה ומעורקי הצבע השזורים בתוכה. בגלל עורקים אלו המצבה מקבלת מראה ייחודי ולא שיגרתי. מצבות  מאבן חברון כמו גם מצבות הנבנות בשילוב איתן, הן מראה שכיח למדי בבתי העלמין. הסיבה לכך היא עלותן, הנמוכה יחסית, כמו גם המראה האסטטי והנקי שלהן נכנס ללב רבים.        

אבן סלייב

הסלייב ידועה גם בשמה השני "אבן ירושלמית" כמו גם בשם "אבן שלהב" בגלל צבעי האש שלה. מקורה של אבן זו הוא בהרי ירושלים ובהרי יהודה. כמו הגרניט כך גם לסלייב יש יותר מצבע אחד. מצבות סלייב ניתנות לבחירה באחד מארבעת הצבעים הללו: אדום, חום, ורוד או צהוב. הבחירה באחד מהצבעים היא  עניין של טעם בלבד אך לא מעבר. 

מצבות הבנויות מאבן סלייב מאופיינות לא רק במראה הטבעי והמחוספס שלהן, אלא גם בעמידותן. מצבות אלה עמידות לשינויי מזג אוויר כמו גם לתנאי מזג אוויר קיצוניים.  
עוד אחת מהתכונות המזוהות עם אבן הסלייב, היא הצפיפות שלה כמו גם החוזק שלה. לכן מצבות מאבן סלייב כמעט ואינן סופגות כתמים, לכלוך או רטיבות. יתר על כן, מצבות סלייב שומרות על המראה המקורי שלהן לאורך שנים רבות.

שיש טורקי

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות